Факультет мiжнародної економiки i менеджменту

В рамках дискусійного клубу кафедри відбулась гостьова лекція дипломата Постійного представництва України при Відділенні ООН та інших міжнародних організацій в Женеві07 Червня 2023р.

В рамках дискусійного студентського наукового клубу кафедри міжнародної торгівлі і маркетингу 06.06.2023 р. о 10.00 год. відбулась гостьова лекція стейкхолдера, економічного дипломата Постійного представництва України при Відділенні ООН та інших міжнародних організацій в Женеві Тананайко Тетяни Сергіївни на тему «Реалізація цілей торговельної політики країни в умовах війни».

Ми мали змогу обговорити гострі та актуальні питання сучасної торговельної політики країни в умовах війни. Акцентували увагу на тому, що ми увійшли у світ, де панує радикальна невизначеність і ми маємо справу з новими межами дипломатії та цілями, інструментами, механізмами торговельної політики. Швидкість і масштаби змін у глобальному світі є винятковими і незаперечними. Ми, українці, повинні прийняти нову реальність і адаптуватися до неї, надаючи пріоритет гнучкості та стійкості. Невизначеність перетворилася на правило. Події, які мали б ніколи не відбутися, відбуваються одна за одною. Такими темпами "чорні лебеді", тобто виняткові події, стають більшістю. Ми повинні усвідомити, що старого світу більше не існує. Ми згадували чотири чинники глобальної кризи які виділив шеф європейської дипломатії, високого представника ЄС із зовнішньої та безпекової політики Жозепа Борреля 10 жовтня 2022 року у Брюсселі на щорічній конференція послів ЄС. По-перше, Україна. Повномасштабна війна в Україні триває і країна ефективно та успішно чинить опір, а також відкриті ядерні погрози Путіна і масова мобілізація в російській федерації. По-друге, Китай. Глибока американо-китайська конкуренція та ескалація напруженості на Тайвані. По-третє, світові продовольча і енергетична кризи. Всі ці чинники були прогнозованими, проте не такими гострими, як є наразі, також було зроблено передбачення, що продовольча криза ще погіршить ситуацію в багатьох частинах світу. Сомалі та "Африканський Ріг" – приклад того, як зміна клімату плюс війна створюють гуманітарну кризу таких масштабів, про які в Європі навіть не здогадуються. Наразі, світ входить в ідеальний шторм. По-перше, відбувається зростання цін. По-друге, центробанки підвищують відсоткові ставки. Першими це роблять Сполучені Штати, але всі інші мають повторювати, бо інакше їхня валюта буде девальвована – тож усі бігом підвищують відсоткові ставки, адже не має іншого шляху, бо капітал піде з країни. Четверте, безпекова ситуація. Небезпечні мегатренди і проблеми з безпекою в Європейському сусідстві, які не обмежується лише Україною. Так, загострення у Північній Африці не стало несподіванкою, але те, як Росія стає його головним чинником – це справді несподівано. Це поширюється дуже швидко від ЦАР до Малі і Буркіна-Фасо. Також проблеми в Афганістані залишилися, вони не змінилися з минулого року. Багато одночасних криз створюють тенденції, які рухають цей світ.

Ми обговорювали три характеристики сучасного світу. По-перше, світ увійшов у безладну багатополярність. Є конкуренція між США і Китаєм, і вона є "структуроутворюючою". Світ структурується навколо цієї конкуренції – подобається це комусь чи ні. Зараз у світі є тренд на авторитаризм. Друга характеристика – ми маємо конкурентний світ, у якому все стає зброєю. Зброєю є енергетика, інвестиції, інформація, міграційні потоки, дані тощо. Йде глобальна боротьба за доступ до стратегічних сфер: кіберпростору, морського чи космічного простору. Третя характеристика цього світу – це зростання націоналізму, ревізіонізму плюс політика ідентичності. Путін насправді не хоче реставрувати комунізм, але використовує ресурс радикального націоналізму та імперіалізму.

Ми прийшли до висновку, що в умовах геополітичної нестабільності виникає абсолютно нова якість відносин стейкхолдерів міжнародних економічних відносин, відбувається економізація дипломатії та модернізація торговельної політика країн і митних територій.